Datum objave: 14.12.2016.
Gradska knjižnica Slavonski Brod bila je 13. prosinca 2016. domaćin javnom predavanju dr. sc. Milana Vrbanusa.
U Gradskoj knjižnici Slavonski Brod, 13. prosinca 2016, održano posljednje, dvanaesto u nizu javnih predavanja djelatnika Podružnice u sklopu obilježavanja 20. obljetnice postojanja Podružnice:
J A V N O P R E D A V A NJ E:
dr. sc. Milan Vrbanus
Brod i brodska okolica oslobođeni su od osmanske vlasti u listopadu 1691. i nakon toga više nisu bili ugroženi od osmanske vojne sile iako je rat s Osmanskim Carstvom nastavljen sve do sklapanja mira u Sremskim Karlovcima (1699). Grad Brod tijekom tih godina postaje značajno vojno uporište na granici s Osmanskim Carstvom i ta će činjenica obilježiti društveno-ekonomske prilike u brodskoj okolici u posljednjem desetljeću 17. te početkom 18. stoljeća. Nakon poraza osmanske vojske kod Sente (1697) Leopold I. poslao je u Slavoniju komorsku inspekciju na čelu s grofom Carlom Ferdinandom Caraffom di Stiglianom, koja je u dva navrata (1698. i 1702) radila na organizaciji komorske uprave, uređenju poreznog sustava, razdvajanju vojne od civilne uprave, ustrojavanju Vojne krajine, popisu Slavoniju te uvođenju prvih vlasnika u posjed slavonskih vlastelinstava.Popisom iz 1698. obuhvaćen je okrug Brod, koji obuhvaća i brodsku okolicu, ali ne i sam grad. Na temelju ovog popisa moguće je utvrditi prirodne, društvene i demografske preduvjete za razvoj gospodarstva na ovom području te razvijenost pojedinih gospodarskih grana (ratarstvo, stočarstvo i vinogradarstvo) kao i opterećenost lokalnog stanovništvo različitim obavezama prema vojnim jedinicama i vojnim zapovjednicima. Komisija je prilikom uređenja Vojne krajine u brodskoj okolici popisala odrasle muškarce koji su u budućnosti trebali obavljati vojnu službu.Analiza komorskog popisa iz 1698. pokazuje da se stanovništvo brodske okolice uglavnom bavilo ratarstvom, stočarstvom i vinogradarstvom te da su sve grane poljoprivrede bile prilično slabo razvijene. Na temelju drugih podataka moguće je utvrditi da su se pojedini stanovnici bavili i trgovinom.
Hrvatski institut za povijest – Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje raspisuje 13. natječaj za godišnju nagradu Podružnice pod nazivom „Nagrada za najbolji rad mladih povjesničara iz povijesti Slavonije, Srijema i Baranje”
Pročitajte više